Odřené koleno či nevolnost dokáže znepříjemnit každou dovolenou i výlet. Natož vážné úrazy a život ohrožující stavy! Buďte připraveni a na cesty kromě svačiny vždy sbalte i cestovní lékárničku.
Bez „základu“ ani krok
Za nutné minimum, které se hodí i na krátké vycházky nebo třeba cyklovyjížďky, považujeme následujících 11 věcí:
- Léky – které pravidelně užíváte a vám předepsané medikamenty na stavy jako alergie, epilepsie, astma aj.
- Průkaz pojištěnce – pro každého účastníka výletu. Stejně jako občanský průkaz by měl chodit všude s vámi.
- Jednorázové rukavice – ideálně dva páry. Doporučujeme je mít uložené v plastovém obalu od oblíbeného čokoládového vajíčka.
- Obvazy – v cestovní lékárničce mějte minimálně tlakový obvaz a elastické obinadlo.
- Náplasti – hodí se jednotlivě balené náplasti s polštářkem i cívka leukoplasti. Pro děti doporučujeme i náplasti s obrázky a pro extra komfort při ošetřování i malé nůžky.
- Sterilní krytí – alespoň 2-3 kusy jednotlivě balených.
- Dezinfekce – praktické jsou jednorázové polštářky napuštěné alkoholem, pro děti doporučujeme dezinfekci, která neštípe (např. Betadine)
- Zaškrcovadlo o šířce 50-60mm. Kdy a jak ho použít se dočtete v našem článku o zástavě masivního krvácení.
- Termofolie – v cestovní lékárničce ji mějte celoročně. V létě ji využijete v případě nouzového přespání nebo pro zajištění tepelného komfortu zraněného.
- Trojcípý šátek – pro fixaci jednoduché zlomeniny ruky.
- Aplikace Záchranka – ta patří samozřejmě do plně nabitého mobilního telefonu. Ještě před cestou také věnujte chvilku vyplnění údajů a seznámení se s prostředím aplikace.
Co do lékárničky na trek
Ať už vyrážíte na víkendové stanování v českých horách nebo přechod Alp, nepochybně řešíte každý gram v batohu. Chápeme, že nechcete nosit zbytečnosti. Náhlá bolest zubů, popálenina od ohně nebo i jen zaražená tříska dokáže uprostřed hor či lesů pořádně zkomplikovat život.
K výše uvedené výbavě cestovní lékárničky přidejte:
- Léky na alergickou reakci – např. Zodac, Xyzal, Fenistil gel aj. I když alergií netrpíte, na cestách se můžete setkat s novým alergenem i náhlou atakou.
- Léky na bolest a horečku – pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte na variantu těchto léků i pro ně. Doporučujeme např. Ibalgin nebo Panadol.
- Léky na nevolnost a zažívací potíže – Kinedryl, Carbosorb, Smecta aj. U černého uhlí mějte po ruce balení na osobu.
- Přípravky na drobné popáleniny – Panthenol, Water gel aj.
- Rychlý zdroj energie – vhodný je například hroznový cukr.
- Nůžky, pinzeta a teploměr.
Co ještě mít v lékárničce na cesty
Věříme ve váš zdravý rozum i schopnost improvizace. Naše doporučení jsou spíše obecná, vy obsah lékárničky vždy přizpůsobte lokalitě výletu, délce pobytu, počtu i věku účastníků a také aktivitám, kterým se budete věnovat.
Samozřejmě se bude lišit lékárnička na dovolenou v exotické destinaci i lékárnička pro děti. Obecně se ještě může hodit:
- Přípravek k ošetření očí
- Dezinfekční gel na ruce
- Přípravky proti plísňovým onemocnění kůže
- Léky na nachlazení a kašel
- Repelent, opalovací krém a pinzeta na vyndání klíšťat
- Píšťalka, tužka a papír
Přibalte znalost první pomoci
Lékárnička je báječná společnice na cesty, ale sama nikoho neošetří a „lék“ třeba na bezvědomí v ní také nenajdete. Přibalte proto i aktuální znalosti postupů první pomoci, ať v kritické chvíli víte co a jak.
Připravili jsme pro vás interaktivní online kurz první pomoci, který vás provede postupy při život ohrožujících stavech. Kurz můžete rovnou spustit a po jeho úspěšném absolvování získáte certifikát.