Aktualizováno v lednu 2024. Sousto jídla u rozesmátého dítěte nebo kamarádův párty trik s chytáním buráků do pusy se mohou rychle zvrtnout v boj o život. Vdechnutí cizího tělesa a následné dušení jsou velkým strašákem rodičů malých dětí, ale nevyhýbá se ani dospělým. Přečtěte si článek a podívejte se na minutová videa s Andělkou a Smrťákem, ať vás nezaskočí, když někomu zaskočí!
Jaké jsou příznaky dušení?
Příznaky dušení se mohou v první chvíli lišit podle toho, zda došlo k úplnému, nebo jen částečnému uzavření dýchacích cest. U obou stavů může postižený po chvíli upadnout do bezvědomí. První pomoc je ale vždy stejná.
- Neúplné uzavření dýchacích cest – náhlý kašel, omezená schopnost mluvení, může se ozývat i pískání.
- Úplné uzavření dýchacích cest – kašel je velmi slabý nebo žádný, postižený nemluví a má tendenci se chytat za krk.
Hlavně u dospělých je občas možné splést si dušení s jiným akutním stavem. Vždy si proto nejprve zmapujte situaci. Začal postižený kašlat na zábavě, kde se jí a pije? Zvracel? Svačilo dítě chvíli před tím, než šlo na prolézačky? Nemohlo se miminko dostat k malým hračkám staršího sourozence?
První pomoc při dušení dětí do 1 roku věku
I to nejmenší lidské tělíčko má v případě dušení báječnou schopnost poskytnout si první pomoc samo – kašel. Kašlání je přirozenou obrannou reakcí a postižený může sám vdechnutý předmět vykašlat a obnovit si dýchání.
U malých i velkých dusících proto kašel podporujte, ale stav bedlivě sledujte. Pokud dochází k jakémukoli zhoršení (dítě už nekašle, nemluví a promodrává), použijte vypuzovací manévr. Podívejte se v krátkém videu na správný postup v podání naší Andělky.
Jak na vypuzovací manévry u dětí do 1 roku:
- Údery mezi lopatky (Gordonův úder) – položte si miminko na předloktí tak, aby mělo hlavičku níže než hrudník, prsty fixujte hlavičku a 5× rázně udeřte mezi lopatky.
- Nepodaří-li se těleso dostat ven, proveďte stlačení hrudníku. Položte miminko na záda (opět hlavičkou níž než zbytek těla) a nahmatejte místo v dolní třetině hrudní kosti. Toto místo pomocí dvou prstů 5× stlačte jako při resuscitaci.
- Vypuzovací manévry opakujte, dokud nedojde k odstranění cizího předmětu nebo dokud dítě neztratí vědomí.
- Je-li dítě v bezvědomí, položte ho (u dětí do 1 roku bez záklonu hlavy) a zkontrolujte dýchání. Pokud nedýchá nebo nedýchá kvalitně, zahajte resuscitaci. Obemkněte svými ústy nos i ústa dítěte, nebo u starších dětí přidržte nos a dýchejte z úst do úst, a proveďte 5 vdechů. Začněte se stlačováním hrudníku na dolní části hrudní kosti, u kojenců dvěma prsty, u starších dětí jednou nebo oběma rukama. Střídejte 30 stlačení a 2 vdechy.
- Volejte na tísňovou linku 155 a v neznámém terénu použijte aplikaci Záchranka.
Pozor!
Všechny děti, u kterých došlo k uzavření dýchacích cest a provedení vypuzovacích manévrů, by měli být následně zkontrolovány lékařem.
První pomoc při dušení dospělého nebo dítěte nad 1 rok?
V prvních chvílích podporujte kašel. Když je neúčinný a dochází ke zhoršování stavu, zahajte vypuzovací manévry. U dospělých a dětí starších 1 roku, které se vám už nevejdou na předloktí, je postup odlišný než u miminek. Na krátkém videu vám ho předvedou Andělka se Smrťákem.
Jak na vypuzovací manévry u dospělých a dětí od 1 roku:
- Údery mezi lopatky (Gordonův úder) – dítě si můžete v sedě položit přes kolena hlavou dolů. Větší dítě může stát v předklonu a vy mu svým předloktím podepřete hrudník. Dospělého nechte lehce předklonit a postavte se za něj. 5x rázně udeřte mezi lopatky a sledujte, zda došlo k vypuzení cizího tělesa.
- Nepodaří-li se těleso dostat ven, proveďte Heimlichův manévr. Zezadu obejměte zraněného, jednu ruku zatněte v pěst a druhou jí chytněte. 5x silně (směrem dovnitř a nahoru) stlačte nadbřišek (místo mezi pupíkem a žebry). Tento manévr neprovádějte u dětí do 1 roku a těhotných žen!
- Střídejte údery do zad (5x) a Heimlichův manévr (5x) do doby, než dojde k vypuzení tělesa nebo dokud postižený neupadne do bezvědomí.
- Je-li postižený v bezvědomí, proveďte mu záklon hlavy a zkontrolujte dýchání. Pokud nedýchá nebo nedýchá kvalitně, zahajte resuscitaci. V případě dušení proveďte 5 úvodních vdechů a dále pokračujte v poměru 30 stlačení ku 2 vdechům.
- Volejte na tísňovou linku 155 a v neznámém terénu použijte aplikaci Záchranka.
Pozor!
Provedení Heimlichova manévru je spojeno s rizikem poškození vnitřních orgánů. Každý zraněný po takovém úkonů musí být odborně ošetřen. Pamatujte si, že Heimlichův manévr neprovádíme u dětí do 1 roku věku a těhotných žen.
Otázky o první pomoci při dušení
Vypadne cizí těleso, když zvednu dítě za nohy?
Tento postup v první pomoci nedoporučujeme. Třesení dítěte “vzhůru nohama” přináší riziko pádu a výše popsané vypuzovací manévry jsou mnohem účinnější než zemská přitažlivost.
Mám vyndat těleso rukou?
Nikdy nepátrejte naslepo, abyste těleso nezatlačili hlouběji nebo postiženého nezranili. Vyčištění dutiny ústní pomocí jednoho prstu můžete provést pouze tehdy, když cizí těleso vidíte. A i tehdy buďte velmi opatrní, ať jej nezatlačíte.
Kdy zahájit oživování?
Dojde-li k úplnému uzavření dýchacích cest, je možné, že postižený upadne do bezvědomí. V takovém případě mu okamžitě zakloňte hlavu a zkontrolujte dýchání. Pokud nedýchá nebo nedýchá kvalitně, což je v případě dušení vysoce pravděpodobné, zahajte resuscitaci a volejte 155.
Mám do zad bouchat rukou nebo pěstí?
Hlavně razantně. Principem všech vypuzovacích manévrů je totiž zvýšení tlaku v dýchacích cestách. Údery můžete provádět spodní hranou ruky nebo malíkovou hranou ruky sevřené v pěst.
Jaký je postup při dušení u těhotné ženy?
Začátek je vždy stejný – podporujte kašel a pokud nepomáhá, proveďte údery do zad. V prvních dnech těhotenství můžete vystřídat údery i s Heimlichovým manévrem. V případě pokročilého těhotenství je ale stlačování nadbřišku rizikové, jako alternativu pro Heimlichův manévr proto údery do zad (5x) můžete vystřídat s pěti stlačeními hrudníku jako u resuscitace.
Pojďte si správný postup první pomoci při dušení zopakovat pomocí infografiky:
Vyzkoušejte si vypuzovací manévry i volání sanitky
Pořádáme živé i online kurzy první pomoci pro firmy i pro veřejnost. Na živém kurzu první pomoci si vyzkoušíte i Heimlichův manévr na figurantovi ve speciální vestě. V případě potřeby tak budete připraveni zasáhnout. A to se hodí, protože až 75 % úrazů a nehod se stává v okruhu rodiny a známých.
Naučte se první pomoc a chraňte zdraví svých nejbližších.