Dopravní nehoda, noční můra motorkáře. Dokázali byste reagovat při dopravní nehodě motorkáře? Moto sezóna je v plném proudu a kdokoli z nás se může naskytnout u dopravní nehody, jejíž účastníkem bude právě motocyklista. Takový účastník dopravní nehody je o mnoho zranitelnější než řidič osobního či nákladního vozidla. Jeho tělo je chráněno pouze moto kombinézou a přilbou, a to v tom lepším případě. V horším případě bude oděn do džínsů a mikiny, které při pádu neposkytnou dostatečnou ochranu a oporu. Co tedy dělat?
1. Jednejte bezpečně!
Nehoda s účastí motorkáře neznamená „rychle jít pomáhat“ a tím podcenit bezpečnost. Před samotnou první pomocí je nezbytně nutné zabezpečit místo události, upozornit na ni okolo jedoucí řidiče. Použijte tedy reflexní vesty a to ve dne i v noci. Rozsviťte výstražná světla a ujistěte se, že jste zastavili na bezpečném místě. Je pravý čas vytáhnout výstražný trojúhelník a umístit jej dostatečně daleko před místo události. Ikdyž můžete mít pocit, že se těmito úkony technické první pomoci zdržujete, tak vždy myslete na to, že zajištění své bezpečnosti a snížení pravděpodobnosti další nehody či zhoršení situace je priorita.
2. Zavolejte o pomoc
Jakmile jste splnili základní úkony pro zachování bezpečnosti, jděte zjistit, co se vlastně stalo. Opatrně! Všímejte si rizik, které vás mohou ohrozit teď i v průběhu času. Zjistěte, kolik je na místě zraněných a zda se nachází v přímém ohrožení života. Nebojte se říct o pomoc ostatním, nezraněným účastníkům, nebo svědkům dopravní nehody. Zavolejte na linku 155! Popište jim, kde se nacházíte, sdělte svoje jméno a typ události, např. čelní střet motorkáře s osobním automobilem, nebo náraz motorkáře do stromu. Dále sdělte počet zraněných a zkuste popsat, jaká jsou nejvážnější zranění. Popisujte to, co opravdu vidíte a slyšíte, nedělejte závěry ani nestanovujte diagnózy. Snažte se zachovat klid a přesně plnit pokyny dispečera záchranné služby.
Tip
Pro zjednodušení určení místa nehody využijte aplikaci Záchranka.
Kam volat a co tam vlastně říkat? Přečti si – naši 3 minutovku.
3. Začněte s ošetřováním
I přesto, že se budete řídit pokyny dispečera, je dobré znát řešení vážných, život ohrožujících stavů. Při ošetření raněného použijte ochranné rukavice, které naleznete v autolékárničce. Pokud jste pěší svědek nebo nemáte lékárničku, zkuste najít „motolékárničku“ nejčastěji pod sedadlem motorky, nebo v připevněném zavazadle. Jste připraveni poskytovat první pomoc, je nutné rozlišit, kdo ji potřebuje nejvíc! Primárně poskytujte první pomoc tomu zraněnému, u kterého vidíte masivní krvácení. Dále se soustřeďte na ty, kteří nekomunikují a nepohybují se, tedy na pacienty v bezvědomí.
4. Nesundat přilbu
Pokud to není nezbytně nutné, se zraněným motorkářem nemanipulujte! I v případě, že je zraněný při vědomí a komunikuje, omezte manipulaci na nezbytné minimum, zamezíte tak riziku dalšího zranění či zhoršení stávajícího stavu. Pokud komunikuje, nebo je zřetelně vidět že pravidelně dýchá, nesundávejte ochrannou přilbu. Ošetřete viditelná zranění, komunikujte a sledujte jeho stav.
5. Sundat přilbu
Zraněný nereaguje na oslovení, zatřesení, tak je nutné ověřit, zda pravidelně a kvalitně dýchá. Pokud tomu tak není, je nutné velmi opatrně sundat přilbu ideálně ve dvou osobách. Jeden přilbu velmi pevně uchopí a zafixuje a druhá osoba ji odepne. Rozepínání je na všech přilbách označeno červenou barvou. Ve chvíli, kdy je přilba rozepnuta, tak přebírá fixaci páteře. Přilbu sundávejte jednotným lehkým tahem, vyvarujte se krouživých pohybů či vyklání. Musíme se ale stále snažit minimalizovat pohyby hlavy tak, aby případné úlomky kostí nepoškodily míchu. Neprodleně zahajte nepřímou srdeční masáž a to stlačováním hrudní kosti, kterou nalezneme uprostřed hrudníku, do jeho zhruba jedné třetiny stokrát za minutu. Resuscitaci nepřerušujte do předání záchranáři či obnovení životních funkcí. Pokud dojde k takovéto obnově, začne se zraněný „bránit“ a bude dávat najevo že již nepřímou srdeční masáž nepotřebuje, například pohyby končetinami či mimikou v obličeji.
Tip
Jak na resuscitaci zjistíte v infografice.
6. Nezhoršujte to!
Stále sledujte stav zraněného např. neprosakuje obvaz, který jste přiložil na krvácení, jakou barvu má v obličejí, jak pravidelně dýchá. Když se něco zásadně změní, tak neváhejte a volejte znova na tísňovou linku 155. Ikdyž váš telefon příjme jiný dispečer, tak se nemusíte bát, že by o vaši situaci nevěděl. Vše ví a poskytne vám telefonicky asistovanou první pomoc.
Pošlete informace o první pomoci dále do světa, svým kamarádům – motorkářům a známým, protože nikdy nevíte, kdy se budou hodit. Další tipy „jak poskytnout první pomoc“ najdete u nás na blogu a facebooku. Děkujeme za váš věnovaný čas, který jednou může někomu věnovat celý život.
Líbil se vám článek? Vyberte si odměnu a podpořte náš nový projekt Ve vteřině na Donio plus. Přispějte libovolnou částku a vyberte si dárek, který vás potěší. Podpoříte vývoj aplikace, která zdarma naučí Česko první pomoc. Děkujeme ❤️
Autor: Lucie Kadlečková
Zdroj:
HASÍK, Juljo a kol. Standardy první pomoci. [online]. Praha : Český červený kříž, © 2017. [cit. 2. 3. 2018]. ISBN 978-80-87729-17-5. Dostupné na: http://www.cervenykriz.eu/cz/628.aspx
DOBIÁŠ, Viliam. 5P PRVÁ POMOC pre pokročilých poskytovatelov: Pre tých, čo chcú vedieť viac. Slovenská republika: Dixit, 2017. ISBN 978-80-89662-24-1.
Zdravotnická záchranná služba. [online] [cit. 26. 5. 2020].Dostupné na: https://zachrannasluzba.cz/