Fotografie

Jak zastavit masivní krvácení

6. 12. 2022, 10 minut čtení

Když to teče, tak to zaškrtím. Zdánlivě snadné řešení problému je ve skutečnosti mnohem složitější téma, nad kterým debatují i profesionálové. Přečtěte si, jak to vidíme (a učíme) my.

Běžně se nám na kurzech stává, že účastníci při simulaci i malého krvácení sáhnou v autolékárničce primárně po zaškrcovadlu a končetinu přiškrtí. Reálně ji však spíše ozdobí, protože zaškrcovadlo pořádně neutáhnou. 

 

Zaškrcovadlo (turniket) je nástroj, který může zachránit život při masivním krvácení. 

Je ale dobré si prakticky vyzkoušet, kdy a jak ho použít. 

 

 

Jak vypadá masivní krvácení

Masivní krvácení je život ohrožující stav, který vyžaduje rychlé a efektivní řešení.

Například z krkavice může člověk vykrvácet do 90 sekund. Odhad závažnosti krvácení ale bývá složitý, a při prvním kontaktu s krvácejícím člověkem ani není podstatný. V daný moment neřešte zbytečnosti, jako zda jde o tepenné nebo žilní krvácení. Zaměřte se hlavně na to, aby zraněný už dál krev neztrácel.

Kaluž krve nebo krví nasáklé oblečení umí vyděsit, ale situace zpravidla vypadá dramatičtěji, než ve skutečnosti je. Přesvědčte se a podívejte se na krátké video, jak vypadá rozlitá falešná krev. Život ohrožující krevní ztráta u dospělého člověka je až kolem závratného množství 1,5 litru. Uvědomte si, že dárcům krve se běžně odebírá téměř půl litru a přitom jim hrozí maximálně mdloby.

Krevní ztráta u dospělého člověka

U malých dětí je samozřejmě situace jiná. Krvácení, které u dospělého označíme za malé, může u dítěte rychle způsobit život ohrožující stav. Vždy závisí na hmotnosti a velikosti těla. Pro představu, novorozenec o váze 3,5 kg má v těle přibližně 300 ml krve. Ztráta krve v podobě dvou skleniček vína (4 dcl) tak pro novorozence znamenají vznik kritického stavu, dospělý přitom takovou ztrátu nemusí ani pocítit.

Krevní ztráta u dětí a dospělých

Dalším vodítkem k zpřehlednění situace je intenzita a lokalita vytékání krve z rány. Kombinace louže” a poraněné velké tepny (paže, stehno, krk) nevěstí nic dobrého. Pokud krev vytéká proudem, jako byste pustili kohoutek vody, a nebo je zřejmé, že zranění je tak závažné, že se předpokládá velká krevní ztráta, je třeba jednat rychle.

 

Zajímavost

Cévy se při narušení stáhnou, aby zabránily vytékání krve. Na pomoc jim spěchají krevní destičky, které se snaží vytvořit zábranu. Z počátku se jim může dařit krvácení omezit a ve vás tak může vzniknout mylný dojem, že situace není tak zlá. Pokud se ale jedná o velké krvácení, může se bohužel stát, že se havarijní služba” v podobě destiček a jiných mechanismů vyčerpá. I když tedy rána zpočátku tolik nekrvácela, může se po chvíli silně rozkrvácet. Každé krvácení se proto raději snažte co nejrychleji zastavit.

 

Jak zastavit vnější masivní krvácení

Zkontrolujte, zda jste v bezpečí! Úrazové krácení má svou příčinu (výbuch, mechanické poškození strojem, útok mačetou aj.) a tak prvním krokem je – nestat se další obětí.

Zraněného posaďte nebo položte, aby si případným pádem ještě více neublížil. Pokud je při vědomí a spolupracuje, vyzvěte ho, ať si sám pevně stlačí ránu. Získáte tím čas na kontrolu místa krvácení a zajištění své bezpečnosti. Krev, přestože je pro nás nenahraditelnou tekutinou, máme rádi jen tu vlastní. Cizí je potenciální zdroj infekce, proto si v ní nechceme máchat ruce.

Ideální jsou jednorázové rukavice, klidně však použijte i například igelitový sáček sterilitu v těchto případech neřešte.

 

Podívejte se na naše video jak zastavit masivní krvácení.

 

4 kroky k zastavení masivního krvácení

  1. Zraněného položte a vyzvěte ke stlačení rány vlastními prsty.
  2. Chraňte se (použijte gumové rukavice).
  3. Aplikujte přímý tlak v ráně. Svými prsty či dlaní tlačte přímo do rány, vytvoříte tak tlak proti kosti a jiným tkáním. Tlačte i za cenu toho, že je to pro zraněného nepříjemné a bolestivé, komunikujte se zraněným a volejte linku 155. V případě potřeby naložte zaškrcovadlo (pro detaily si prohlédněte diagram níže).
    • Tlak je účinný = krvácení se zastavilo. Na ránu dále tlačte nebo vytvořte funkční tlakový obvaz a čekejte na příjezd záchranářů. / Zaškrcovadlo je účinné = krvácení se zastavilo.
    • Tlak je neúčinný (krvácení pokračuje) nebo nemožný (amputace, devastující mnohočetná poranění končetin). Na končetinách přiložte zaškrcovadlo, na jiných místech pokračujte v tlaku na ránu nebo použijte speciální obvaz s hemostatiky (viz box se zajímavostí níže). 
  4. Pomocí přikrývky nebo izotermické fólie zajistěte zraněnému tepelný komfort a sledujte jeho stav až do příjezdu záchranné služby. Ujistěte se, že poranění nezačalo znovu krvácet.

 

Diagram, jak zastavit masivní krvácení.

 

Jak vyvořit tlakový obvaz

Na krvácející ránu přiložte celou stlačenou ruličku obvazu a tu dalším obvazem pevně zafixujte. Pokud obvaz prosakuje, snažte se o zvýšení tlaku na ránu. Tlačte rukou na přiložený obvaz a kontrolujte krvácení. Ránu neschovávejte” tím, že ji zakryjete ručníky, vatou nebo jinými měkkými materiály. Vytékající krev nezastaví, akorát schovají. 

 

Při krvácení je primární přímý tlak v ráně.

 

Zajímavost

ERC Guidelines 2021 pro zástavu masivního krvácení připouští i použití speciálních hemostatických obvazů a tlakového obvazu. Hemostatika jsou látky zastavující krvácení. Na trhu existují i speciální (hemostatické) obvazy, které jsou těmito látkami napuštěny. Můžete se s nimi setkat ve výbavě profesionálních zdravotníků nebo ozbrojených složek, kde hrozí vysoké riziko bodných, sečných či střelných zranění. 

 

Co je zaškrcovadlo?

Zaškrcovadlo neboli turniket je jakýsi pásek” sloužící k zastavení masivního krvácení. Nejznámější variantou zaškrcovadla je gumové nebo pryžové obinadlo, které najdete srolované do ruličky v každé autolékárničce. Takové zaškrcovadlo je dostatečně dlouhé a široké nejméně 5 cm. 

Porovnání zaškrcovadel.

 

Zajímavost

Některá gumová zaškrcovadla jsou prodávaná ve složeném stavu. Doporučujeme si je srolovat do ruličky pro snazší použití v akci. 

Aktuálně není zákonem řešena nutnost měnit autolékárničky dle expirace, ale mějte na paměti, že zrovna zaškrcovadlo je kus gumy a autolékárnička je v autě vystavena různým teplotním výkyvům, což se v řádech let na materiálu podepíše.

Podívejte se, jak dopadlo naše zaškrcovadlo z prošlé autolékárničky, když jsme chystali tento článek.

 

Kdy a jak použít zaškrcovadlo?

Použití zaškrcovadla je na místě při život ohrožujícím krvácení na končetinách. Může se jednat o ztrátové či rozsáhlé poranění končetin (např. cizí tělesa, otevřené zlomeniny s masivním krvácením, amputace) nebo speciální situace jako je válečný konflikt nebo nehoda s velkým počtem zraněných. 

 

Jak přiložit zaškrcovadlo?

Přiložení zaškrcovadla by měli provádět lidé, které si to předem prakticky vyzkoušeli a jsou seznámeni s pravidly pro jeho použití:

  1. Zaškrcovadlo přiložte nad ránu přes jednu vrstvu oblečení, která v sobě neskrývá žádná překvapení v podobě předmětů (klíče, nůž, telefon aj.).
  2. Utahujte i přes bolest, kterou může zraněný pociťovat. Dotáhněte dle doporučení výrobce a krvácení se zpomalí a ustane. 
  3. Zaznamenejte čas přiložení zaškrcovadla.
  4. Zaškrcovadlo už nikdy nepovolujte, to je práce profesionálních zdravotníků! Věnujte pozornost i dalším mýtům spojeným se zástavou krvácení. 
  5. V některých případech může být nutné ke zpomalení nebo zastavení krvácení použití dvou zaškrcovadel vedle sebe. Nejprve se však zamyslete, proč první turniket nefunguje a zkontrolujte jeho přiložení a utažení.

 

Mýty o zástavě krvácení.

Kam přiložit zaškrcovadlo?

S jistotou víme, že zaškrcovadlo patří na končetiny, ale nikoliv přes kloub. ERC Guidelines 2021 doporučuje přiložení turniketu na poraněnou končetinu 5–7 cm nad ránu. Místo přiložení je ale stále předmětem diskuze. 

V PPživě jsme zastánci zejména funkčního provedení, a tím je splnit účel = zastavit krvácení. Zda to bude tlakem na ránu, tlakovým obvazem nebo za použití zaškrcovadla, vnímáme až jako druhotné. 

Přikláníme se však k názoru, že zaškrcovadlo patří do rukou osoby, která má naložení zaškrcovadla natrénováno. Na kurzech se nám potvrzuje, že si nestačí říct: To nějak utáhnu”. Bez předchozího praktického nácviku zaškrcovadlo v krizové situaci jen málokdo přiloží funkčně. 

 

Vnímáme, že výuka použití zaškrcovadla má smysl zejména u těchto specifických skupin:

  • Profesionálové IZS nejen zdravotníci, ale zejména i ozbrojené složky (armáda, policie, celní správa aj.).
  • Osoby angažované v bojové medicíně právě války historicky pomohly zdokonalení zaškrcovadel. Výbor pro bojovou medicínu jednoznačně schvaluje použití designových turniketů a  dalších speciálních pomůcek.
  • Osoby pohybující se v extrémních podmínkách např. dobrovolníci neziskových organizací jezdící na mise, cestovatelé.
  • Osoby v rizikovém provozu – setkáváme se s firmami, jejichž zaměstnanci pracují v podmínkách s vyššími riziky (průmyslové pily, výrobní stroje, manipulační technika aj.). 
  • Nadšenci účastníci kurzů přežití, sebeobrany, ZZA nebo aktivní zálohy.

U uvedených skupin se vždy snažíme prakticky vyučovat přiložení zaškrcovadla a dáváme ke zvážení i investici do opravdu kvalitního turniketu.

Vyzkoušejte si záchranu života

Pořádáme kurzy první pomoci pro firmy i pro veřejnost. Jednoduše, prakticky a prožitkem.  Speciální pozornost věnujeme zvládání emocí při poskytování první pomoci. Až 75 % úrazů nehod se totiž stává v okruhu rodiny a známých. Naučte se první pomoc a chraňte zdraví svých nejbližších.

Naučit se první pomoc

 

Zdroje a použitá literatura:

MUDr. Franěk https://zachrannasluzba.cz/aktualizovane-algoritmy-gudelines-2021-v-cestine-ke-stazeni/ 

https://www.florence.cz/casopis/archiv-florence/2018/2/masivni-zevni-krvaceni-umime-je-efektivne-zastavit/ 

DOBIÁŠ – 5 PRVA POMOC PRO POKROČILÉ (str. 72 a dál) https://photos.app.goo.gl/BSvCACJfMoK8t98U9 

DOBIÁŠ A KOL. (str. 142 – 145 scan tady https://drive.google.com/drive/folders/1FHRtglw1hEZYdb5Yj3hqPtTLtwj8bxQD?usp=sharing 

https://www.martinus.cz/?uItem=877311 

Účinnost (testování) zaškrovadel – studie NAVAL MEDICAL RESEARCH UNIT SAN ANTONIO – Combat Casualty Care Research Department

NAMRU-SA TR 2012-13

Joint Operational Evaluation of Field Tourniquets

LCDR Anne L. McKeague, MSC, USN, Ph.D. – Duane Cox

Naval Medical Research Unit San Antonio Fort Sam Houston, Texas, 78234

https://www.cprguidelines.eu/assets/guidelines/European-Resuscitation-Council-Guidelines-2021-Ba.pdf 

autoškoly – se řídí ustanovením § 14, odst. 2, písm. f), zákona č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel, v. z. p. p.

https://www.zachranar.com/post/tourniquet

 

X
Nastavení cookies
Funkční cookies
Tyto cookies jsou nezbytné pro fungování našeho webu a nelze je deaktivovat.
Analytické cookies
Slouží především pro sběr dat ohledně chování na webu (typicky Google Analytics).
Reklamní cookies
Slouží hlavně pro remarketing (typicky Google Ads).
Uživatelská data
Personalizace reklam
Personalizační cookies
Slouží pro pokročilou analytiku a personalizaci obsahu.