Kokrhání kohouta neodmyslitelně patří k letnímu ránu na vesnici. Co když se ale ozve sípavé kokrhání z dětské postele uprostřed noci? Nástup laryngitidy alias zánětu hrtanu bývá u dětí opravdu rychlý a dramatický. Zjistěte, jak postupovat.
Co je laryngitida?
Laryngitida je zánět hrtanu (laryng = hrtan) nejčastěji způsobený virovou infekcí, případně podrážděním dýchacích cest či hlasivek. Může mít podobu akutní i chronickou. V tomto článku se zaměříme na akutní laryngitidu u dětí. Zatímco u dospělých bývá akutní laryngitida na úrovni běžného nachlazení s bezproblémovým průběhem, děti se mohou kvůli otoku hrtanu začít dusit.
Příznaky laryngitidy
Laryngitida se nejčastěji objevuje u předškolních dětí včetně miminek a batolat. O trochu více jsou kvůli citlivým sliznicím ohroženi alergici. Sezóna laryngitidy je v chladných měsících od podzimu do jara. Typické pro akutní laryngitidu je, že dítě jde večer spát zcela bez příznaků nebo jen se zdánlivě běžným nachlazením. V noci se pak objeví akutní záchvat:
- Suchý dráždivý až štěkavý či kokrhavý kašel,
- sípání při nádechu (v těžších případech i při výdechu),
- lapání po dechu,
- chrapot až úplná ztráta hlasu,
- může přejít až v dušení.
Mezi dalšími projevy mohou být bolest v krku, teplota či horečka, ztížené polykání a malátnost. U kojenců též nadměrné slinění. U těžšího průběhu záchvatu se může objevit též promodrávání rtů či ušních boltců.
Laryngitida u dětí: první pomoc
K akutnímu záchvatu dochází u dětí nejčastěji v noci, kdy se dítě začne dusit a sípe. Volejte zdravotnickou záchrannou službu 155 (nebo použijte aplikaci Záchranka) a stav dítěte proberte s dispečerem. Zejména tehdy, pokud jste se s laryngitidou dosud nesetkali.
Snažte se dítě uklidnit a začněte jednat:
- Nechte dítě dýchat studený vzduch. V zimním období zabalte dítě do deky, otevřete okno a nechte ho dýchat venkovní vzduch. Můžete na něj též otevřít mrazák. Studený vzduch zmírní otok hrtanu a dítěti se okamžitě uleví.
- Udržte malého pacienta v klidu. Křik a pláč zhoršují dušnost, proto dítě chovejte, konejšete a především se snažte zůstat sami v klidu. Nenechte dítě bez dozoru.
- Dítě držte v sedu. Vyvýšená poloha usnadňuje dýchání. Dítěti můžete též po lžičkách nabízet studenou tekutinu.
- Pokud má dítě pro uvedený stav předepsané léky od praktického nebo jiného odborného lékaře, neprodleně mu je podejte. Bývají ve formě čípku a správné dávkování najdete v příbalovém letáku, případně v doporučení od předepisujícího lékaře.
Dítě s akutním záchvatem nikdy nevozte sami na pohotovost. Po konzultaci s dispečerem linky 155 vyčkejte na příjezd sanitky nebo další den kontaktujte dětského lékaře.
Je laryngitida nakažlivá?
Ano, stejně jako jiné virózy. Infekce se přenáší vzduchem a inkubační doba bývá 1-3 dny. Podobně jako běžné nachlazení odezní většinou do několika dní.
Co je epiglotitida?
Obě onemocnění se týkají hrtanu, epiglotitida však postihuje hrtanovou příklopku. Na rozdíl od laryngitidy při epiglotitidě dítě spíše tiše bublá a nepomáhá studený vzduch. Nemůže polykat, proto výrazně sliní. Naštěstí se tato nemoc bakteriálního původu díky očkování objevuje jen zcela výjimečně. Při podezření na epiglotitidu je vždy zcela nezbytné volat 155.
Vyzkoušejte si první pomoc dětem nanečisto
Pořádáme živé i online kurzy první pomoci pro firmy i pro veřejnost. Jednoduše, prakticky a prožitkem. Speciální pozornost věnujeme zvládání emocí při poskytování první pomoci. Až 75 % úrazů nehod se totiž stává v okruhu rodiny a známých.
Naučte se první pomoc a chraňte zdraví svých nejbližších.