Co je amputace a jak vzniká?
Ztrátovým poraněním neboli amputací rozumíme částečné nebo úplné oddělení částí lidského těla. Nejčastěji dochází k amputaci prstů na končetinách, samotných končetin a zřídka pak k amputaci nosu nebo ucha. Jasným příznakem je tak viditelná rána doprovázená krvácením spojená s visící nebo oddělenou amputovanou částí. Jedná se o úraz, který se stává při obsluze pracovních strojů s ostrou čepelí jako je pila, lis, vrtačka, nicméně člověk si toto zranění může způsobit v podstatě kdekoliv. Situace hromadných dopravních nehod není výjimkou a na vině může být i neopatrná manipulace s pyrotechnikou.
Slovo prevence pravděpodobně slýcháte z mnoha stran. V případě ztrátových poranění je ale ono slovo víc než na místě, protože bývá způsobeno podceněním rizik a nedodržováním základních pravidel bezpečnosti při práci. Podívejte se na krátké video s Andělkou a Smrťákem, kteří vám předvedou první pomoc při amputaci. Zajímá vás, jak se zachovat při krvácení? Co dělat s amputovanou části těla? Pak čtěte dále a dozvíte se jak na to! Upozorníme vás také na nebezpečné mýty, jako je vkládání amputátu do vychlazeného mléka nebo do dutiny ústní.
Jak poskytnout první pomoc při ztrátovém poranění?
Vzhledem k uvedeným příčinám je nutné zdůraznit, že první pomoc poskytujeme pouze v případě, pokud je situace přehledná a pokud není ohroženo naše bezpečí.
- Bezpečnost! Pamatujte, že mrtvý zachránce už nikdy nikomu nepomůže! Laický zachránce není povinen poskytnout první pomoc, pokud tak nemůže učinit bez ohrožení sebe či osob v jeho okolí.
- Zástava krvácení je prioritou. Posaďte nebo položte zraněného a okamžitě omezte/zastavte krvácení z rány. Pevně stlačte krvácející místo a je-li to možné snažte se přitom sami chránit rukavicemi.
- Volejte záchrannou službu pomocí čísla 155. V případě neznámého místa neváhejte použít aplikaci Záchranka, která dnes navíc umí dostat oči dispečera pomoci videohovoru přímo k vám na místo neštěstí.
TIP
Zapomeňte na rozdělení krvácení na tepenné, žilní a vlásečnicové. V případě první pomoci stačí umět rozlišit pouze “malé a velké” krvácení.
- Umožňuje-li to situace, tak přiložte sací vrstvy a vyhotovte tlakový obvaz. Obvazujte za příslušného tlaku na poraněné místo. Pokud nedošlo k úplné amputaci a poraněná část je aspoň částečně spojená se zbytkem těla, tak daný úsek je třeba zachovat při obvazování. Pokud dojde k prosáknutí, ovážeme další vrstvou obvazů, dokud krev nepřestane prosakovat.
- Zajistěte tepelný komfort pro postiženého (použitím přikrývky, izotermické fólie), sledujte jeho stav (vědomí, dýchání) a vyčkávejte do příjezdu záchranné služby.
- Jedná-li se o malý úraz bez výrazného krvácení, kdy dokážete vše zastavit tlakem v ráně (např. bříška prstu), tak není nutné volat 155. Zajistěte odborné ošetření v nemocnici.
ZAJÍMAVOST
Při masivním krvácení z velkých cév lze vykrvácet do 90 sekund! Pamatujte si obecný princip o vytvoření tlaku, který vám vždy pomůže omezit, nebo dokonce zastavit vnější krvácení.
Jak zacházet s amputovanou částí?
Oddělenou amputovanou část těla se snažte zajistit minimálně vložením do čistého sáčku nebo nádoby. V lepším případě zabalte část těla do čisté látky nebo obvazu (lze zvlhčit fyziologickým roztokem) a uložte do neprodyšného obalu. Daný obal poté vložte do dalšího sáčku nebo nádoby, která je naplněná studenou vodou a kostkami ledu (v poměru zhruba 2 : 1). Vrchní obal označte jménem zraněného s časem nehody.
Pozor na mýty a nesprávné postupy první pomoci
Proč nepoužít rovnou zaškrcovadlo (turniket)? Přiložení zaškrcovadla by mělo být až tou poslední volbou, kdy krvácení není možné nebo se nedaří zastavit přímým tlakem v ráně ani tlakovým obvazem např. amputace velké částí těla spojená s masivním krvácením. Při jeho přikládání je nutné myslet na všechny zásady pro jeho použití.
Proč nechladit v mrazáku? Držte se výše uvedeného postupu a vyvarujte se vkládání amputované části na přímo do tekutiny, ledu či mražených potravin. Amputovaná část se nedává do přímého kontaktu s ledem, protože by mohla vzniknout omrzlina na dané části, a poté by ji už nebylo možné použít. Zapomeňte také na špatné rady jako je vložení amputátu do úst, balení do papírových kapesníků nebo přímo dezinfikování rány. Při neúplném oddělení částí těla se snažíme o šetrnou manipulaci a nikdy záměrně nepřerušujeme kožní spojení.
Prevence vzniku amputací z podceňování bezpečnosti práce
Nejčastější příčinou závažných pracovních úrazů uváděnou zaměstnavateli v roce 2019 bylo „Špatně nebo nedostatečně odhadnuté riziko“. Tato příčina byla uvedena u 66,5 % případů. Při prevenci se jedná se v první řadě o obsluhu točivých a pohyblivých strojů (dopravníky, lisy, pily, sekačky), které vyžaduje důsledné dodržování postupu uvedeného v návodu včetně respektování výstrah. Uvolněný pracovní oděv, volně visící šle od lacláčů nebo delší přívěsek na krku stál nejeden život. Mnoho pracovníků chce ušetřit čas nebo několik kroků a neuzamkne hlavní vypínač stroje nebo ingoruje bezpečnostní prvky jako jsou kryty nebo optické závory. Ať už se jedná o úraz na pracovišti, v dopravě nebo při domácím kutilství tak většina amputací postihne lidi v produktivním věku. Úraz může mít tak řadu dopadů v oblastí osobní, pracovní i společenské. Respektujte pokyny výrobců strojů a zařízení a hlavně zdravý selský rozum a pud sebezáchovy.
Děkujeme za váš čas. Správné ošetření při ztrátovém poranění sehrává důležitou roli, která má vliv na šanci rekonvalescence a minimalizaci následků. Líbil se vám článek? Vyberte si odměnu a podpořte náš nový projekt Ve vteřině na Donio plus. Přispějte libovolnou částku a vyberte si dárek, který vás potěší. Podpoříte vývoj aplikace, která zdarma naučí Česko první pomoc. Děkujeme ❤️
Autor: Lucie Kadlečková
Zdroje:
DOBIÁŠ, Viliam. 5P PRVÁ POMOC pre pokročilých poskytovatelov: Pre tých, čo chcú vedieť viac. Slovenská republika: Dixit, 2017. ISBN 978-80-89662-24-1.
FRANĚK, O. Manuál dispečera zdravotnického operačního střediska. , 2020. ISBN 978-80-905651-6-6 (10. vydání).
JEŘÁBKOVÁ a kol. Primární ošetření amputačních poranění horní končetiny. Medicína pro praxi. [online]. 2009; 6(4) Dosutpné na : www.medicinapropraxi.cz.
Příloha ke zprávě o pracovní úrazovosti v ČR v roce 2019 – rozšiřující a doplňující analytická studie. [online]. 2020. Dostupné z: https://www.bozpinfo.cz/pracovni-urazovost-v-ceske-republice-v-roce-2019?page=0%2C6