Léto, vysoká teplota a čerstvě nakrájené ovoce na talíři. Terezka si právě ulovila jahodu, ale společně s ní i včelu. „Mami, mami! Terezka pláče!“ volá Lucinka. „Včelička bodla Terezku“ říká a rozpláče se. Na první pohled je patrné žihadlo na rtu dvouleté Terezky. „Lucinko, běž do mrazáku a přines pytlík zeleniny a utěrku.“ Vyšle maminka starší dceru a nehtem rychle vyškrábne žihadlo. Místo bodnutí je zarudlé a i přesto, že se chladí tak se objevuje otok a nastupuje po deseti minutách i kopřivka. Stav se nelepší a Terezka začíná být malátná. Maminka se rozhodne vytočit tísňovou linku.
(M – matka, D – dispečer)
D: „Záchranná služba, dobrý den!“
M: „Dobrý den, tady Hamplová. Volám jen pro jistotu, dceru bodla včela do rtu, ale je to nějaké divné. Je to asi půl hodiny. Má to oteklé, červené a teď je taková malátná. Mám ji někam odvézt?“
D: „Odkud voláte?
M: „Z chalupy Jívová 79.“
D: „Kolik je dceři? Už někdy měla nějakou alergickou reakci?“
M: „Má dva roky. O žádné alergii nevím.“
D: „Žihadlo jste vytáhla?“
M: „Ano.“
D: „Nikam ji nevozte. My přijedeme. Říkáte, že je malátná, vnímá vás a jak dýchá?“
M: „Ano, vnímá mě a dýchá dobře.“
D: „Nemáte u sebe nějaké léky na alergii – Zirtec, Zodac?”
M: „Nemám, nikdo z nás není alergik“
D: „Sanitka je na cestě. Zůstaňte s dcerou a kdyby se cokoliv změnilo, tak okamžitě znovu zavolejte.“
M: „Ano, za jak dlouho tady budou?“
D: „Už vyjeli. Budou tam do 10 minut. Hlídejte to vědomí a dýchání. Kdyby se vám cokoliv nezdálo, dcera by začala špatně dýchat, tak znova zavolejte.“
M: „Dobře, děkuji.“
TIP
Dynamika rozvoje alergické reakce nám napovídá, jak se stav může vyvíjet. Pokud jsou potíže už hodinu stále stejné, tak je pravděpodobné, že již nedojde k zhoršení.
Reakce na alergen přichází náhle a nečekaně. Výhodou bývá znalost původu stavu zraněného, kdy pomáhající dokáže dobře popsat vznik celé situace. Nástup i průběh reakce na alergen (bodnutí, léky, potraviny, aj.) je různý. Záleží i na místě vstupu a druhu alergenu. Sledujte příznaky a jejich vývoj v čase. Můžete pozorovat dva základní typy reakcí. Jedná se o potíže, které jsou pouze lokální v místě bodnutí (mírná reakce) a nebo celkové příznaky (závažná reakce), kdy je nutné volat na tísňovou linku 155.
Jak poskytnout první pomoc při bodnutí hmyzem?
- Odstraňte alergen a žihadlo (platební kartou, pinzetou).
- Zraněného uklidněte a zjistěte, zda již v minulosti měl nějakou alergickou reakci. Pozorujte příznaky a neopouštějte ho.
Mírná reakce – lokální příznaky
- bolest, zarudnutí a otok zasaženého místa, svědění kůže
- chladíme místo vpichu (v ústech dáme cucat led) a můžeme ho potřít alkoholovou dezinfekcí, gelem s obsahem antihistaminik
- podáme léky, které má případně zraněný předepsané pro takové případy
- průběžně kontrolujeme stav a nedochází-li k zhoršování stavu, tak nemusíme řešit žádné další odborné vyšetření
Závažná reakce – celkové příznaky
- nevolnost, zvracení, pocení, slabost, pocit bušení srdce, obtížné dýchání, zrychlený puls, kopřivka, bledost, točení hlavy, pocit otoku jazyka, dýchacích cest, sípání, ztráta hlasu, kolaps až poruchy vědomí
- asistované podání antihistaminika (1 tableta volně dostupného léku – rozkousat a zapít) nebo aplikace autoinjektoru (adrenalinové pero – např. EpiPen) pokud je má zraněný u sebe
- voláme na tísňovou linku 155 nebo v přírodě, neznámém místě použijeme aplikaci Záchranku
- polohujeme zraněného podle příznaků – při dušnosti polosed, při slabosti poloha na zádech)
- sledujeme základní životní funkce (vědomí, dýchání, krevní oběh), zraněného sami netransportujeme a čekáme na příjezd zdravotnické záchranné služby
TIP
Adrenalinové pero aplikujeme tak, že sejmeme horní kryt jehly a autoinjektor přitlačíme silou k zevní straně stehna, držíme a vyčkáme 10 sekund. Pokud příznaky neustupují a zdravotníci ještě nejsou na místě, tak můžeme podání po 15 minutách opakovat.
Závažnou reakci můžete také znát pod pojmem anafylaktický šok. Jedná se o extrémně silnou alergickou reakci a obvykle s rychlým nástupem celkových projevů, kdy jsou zasaženy minimálně dva orgány. Neváhejte a okamžitě volejte 155, aplikujte uvedené léky. Obecně platí, že reakce je o to větší, čím rychlejší je nástup prvních příznaků.
Celý postup první pomoci si zopakujte v jednoduché infografice. Pojďte se s námi šířit osvětu první pomoci – každé sdílení či povídání si o článku u kávy s kamarádkou může jednou někomu zachránit život. Děkujeme!
Chcete vědět víc?
Přečtete si další články o první pomoci a pojďte si i vše prakticky vyzkoušet na kurz.
Autor: Lucie Balarinová
Zdroje:
DOBIÁŠ, Viliam. 5P PRVÁ POMOC pre pokročilých poskytovatelov: Pre tých, čo chcú vedieť viac. Slovenská republika: Dixit, 2017. ISBN 978-80-89662-24-1.
DOBIÁŠ, Viliam, PODHORANSKÝ, Branislav. AKO NEPRÍSŤ O DIEŤA. Pravá pomoc pre mamičky a všetských, čo sa staraju o deti. Slovenská republika: Dixit, 2019. ISBN 978-80-89662-26-5.
FRANĚK, Ondřej. MANUÁL OPERÁTORA zdravotnického operačního střediska. Praha, 2020. ISBN 978-80-905651-6-6.
HASÍK, Juljo a kol. Standardy první pomoci. [online]. Praha : Český červený kříž, © 2017. [cit. 15. 6. 2020]. ISBN 978-80-87729-17-5. Dostupné na: http://www.cervenykriz.eu/cz/628.aspx